ماحصل یک فعالیت پژوهشی، در دانش افزایی آن است. در واقع پژوهش را می توان به یک درخت تشبیه نمود که از یک بذر که همان ایده اولیه یا سوال پژوهش باشد، شروع می شود و به یک درخت مثمر که میوه آن دانش افزایی پژوهش است ختم می شود.

اما دانش افزایی (Contribution) دقیقاً چیست؟

اگر فرایند پژوهش را گذار از وضعیت جهل به وضعیت علم تعریف کنیم، در این فرایند، دو وجه ممیزه را می توان برشمرد:


1- مسیر تحقیق
2- هدف تحقیق


در واقع گاهی یک پژوهش، از مسیر متفاوتی برای رسیدن به هدف تحقیق استفاده می کند که در این صورت، یک نوآوری یا دانش افزایی روش شناختی محسوب می شود.
و گاهی هم، پژوهش، هدف جدید و متفاوتی نسبت به سایر پژوهش ها دارد که در این حالت، نوآوری یا دانش افزایی موضوع شناختی قلمداد می شود.

مثال1:
همانطور که میدانید، در خصوص پیش بینی ورشکستگی، مطالعات مختلفی در ادبیات حسابداری و مالی انجام شده است. هرکدام از این مطالعات که برای یک هدف واحد یعنی پیش بینی ورشکستگی انجام شده اند، از روش ها و مدلها و متغیرهای متفاوتی برای پیش بینی ورشکستگی استفاده کرده اند. بنابراین این قبیل مطالعات، در بعد روش شناختی با یکدیگر تمایز دارند.

مثال 2:
روش های تصمیم گیری چندمعیاره (MCDM) در بسیاری از مقالات، به منظور ارائه سازوکارهای ارزیابی و انتخاب استفاده شده است. مثلاً در برخی مطالعات از این روشها برای ارزیابی نرم افزارهای حسابداری استفاده شده، در حالیکه در برخی دیگر ممکن است برای ارزیابی و انتخاب حسابرس. با فرض اینکه در این دو گروه مطالعه، روش منحصربفردی از روشهای تصمیم گیری چندمعیاره بکار رفته باشد، تمایز این مطالعات در نوآوری موضوع شناختی است. یعنی استفاده از روش واحد برای موضوعات و اهداف پژوهشی متفاوت.

ذکر این نکته ضروری است که در بسیاری از موارد، هردوی اقسام نوآوری روش شناختی و موضوع شناختی به درجات مختلف می تواند در یک مطالعه وجود داشته باشد.

دکتر امیر مرادی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *