اگر به موضوعات کاربردی، علاقه دارید، بهتر است نقطه شروع را در جایی خارج مقاله ها و کتاب ها بیابید. باید پای خود را بیرون از دانشگاه بگذارید و ایده اولیه و موضوع پژوهش خود را در سازمانها و بستر جامعه جستجو کنید.

معمولاً موضوعات پژوهش کاربردی، برخاسته از نیازهای سازمانهای دولتی یا خصوصی است. بنابراین در بسیاری موارد، پژوهش کاربردی شما، بجز کتابخانه دانشگاه محل تحصیل، مشتری دیگری هم دارد که می تواند از پژوهش شما حمایت های مالی و معنوی کند و با شما در انجام این پژوهش در محیط سازمان، همکاری کند که ای بسا همین امر، زمینه ساز استخدام شما در آن سازمان شود. ممکن است یک موضوع پژوهش کاربردی، در حال حاضر توسط سازمانها اعلام نیاز نشده باشد و در واقع این شما باشید که با خلاقیت، یک ایده کاربردی جدید را به عنوان بن مایه پژوهش خود قرار می دهید. در این صورت، می توان به راه اندازی یک استارت آپ برای تجاری کردن این ایده پژوهشی هم فکر کرد!

شما به روش های مختلفی می توانید به این موضوعات دسترسی پیدا کنید:

 1. لیست اولویت های پژوهشی سازمانها:
  معمولاً سازمانهای بزرگ مثل وزارتخانه ها، بانکها، و سازمانهای مختلف بخش عمومی و خصوصی فهرستی از موضوعاتی که مرتبط با فعالیت و نیازهای آنهاست تهیه و در وبسایت خود منتشر می کنند. شما می توانید با مراجعه به بخش اولویت های پژوهشی در وبسایت این قبیل سازمانها، از موضوعات پیشنهادی مطلع شوید و در صورت انتخاب یکی از آنها، با سازمان مربوطه مکاتبه کنید تا ضمن کسب اطلاع دقیقتر از موضوع مربوطه، هماهنگی های لازم را برای انجام این پژوهش با مشارکت آن سازمان انجام دهید.
  تبصره: بعضاً در این فهرست های اعلامی، موضوعات نظری هم به چشم میخورد!

  در اینجا، به چند مورد از سازمانهایی که فرصت ها و اولویت های پژوهشی خود را اعلام کرده‌اند، به عنوان نمونه اشاره می کنیم:

  فهرست اولویت های پژوهشی سازمان حسابرسی
  فهرست اولویت های پژوهشی جامعه حسابداران رسمی ایران
  فهرست اولویت های پژوهشی دیوان محاسبات
  فهرست اولویت های پژوهشی سازمان امور مالیاتی
  فهرست موضوعات پیشنهادی رساله دکتری سازمان امور مالیاتی
  فهرست اولویت های پژوهشی بورس اوراق بهادار تهران
  فهرست اولویت های پژوهشی وزارت اقتصاد
  فهرست اولویت های پژوهشی معاونت نظارت مالی و خزانه داری كل كشور
  فهرست اولویت های پژوهشی سایر سازمانها
 2. سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت):
  سامانه ساعت، یکی از سامانه های زیرمجموعه ایرانداک است که آنجا سازمانها، نیازهای پژوهشی خود را اعلام می کنند و شما می توانید ضمن بررسی آنها، موضوع مورد علاقه خود را انتخاب و ادامه کار را پی بگیرید.
 3. طرح های پژوهشی بنیاد نخبگان:
  بنیاد نخبگان، معمولاً در قالب طرح های مختلف مثل طرح شهید احمدی روشن، فهرستی از موضوعات کاربردی را در وبگاه خود اعلام می کند و شما می توانید در آنجا هم به چنین موضوعاتی دسترسی پیدا کنید.
 4. مجلات حرفه ای:
  مجلات حرفه ای در حوزه حسابداری، حسابداری و حوزه های مرتبط، معمولاً به فرصت ها، چالش ها و مسائل روز گریبانگیر حرفه یا بنگاههای اقتصادی می پردازد که مطالعه علل و عوامل، آثار و پیامدهای آنها، می تواند موضوع یک پژوهش کاربردی را به خود اختصاص دهد. مجلات حسابرس (متعلق به سازمان حسابرسی) و حسابدار رسمی (متعلق به جامعه حسابداران رسمی) جزو مهم ترین مجلات حرفه ای در ایران است. مثلاً با الزام بکارگیری استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) در شرکتهای ایرانی، این موضوع سریعاً در مجلات حرفه ای مورد توجه و انعکاس قرار گرفت و مقالات و اظهارنظرهای متعددی در خصوص بررسی ابعاد و آثار آن منتشر شد. چنین مواردی می تواند به عنوان سرنخ هایی برای رسیدن به یک موضوع داغ پژوهشی با رویکرد کاربردی به دانشجویان کمک کند.

دکتر امیر مرادی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *