برای یک دانشجوی حسابداری، تجربه حسابداری در محیط عملی فوق العاده اهمیت دارد. دلیل آن هم این است که بسیاری از تخصص ها و مهارتهای موردنیاز در فضای واقعی که هر حسابدار بدان نیاز دارد، در دانشگاه آموزش داده نمی شود. مطالبی مثل کار با نرم افزارهای حسابداری، امور مالیاتی مثل تهیه اظهارنامه های مالیاتی و تحریر دفاتر و غیره.

کسانی هستند که در رشته تحصیلی آنها در دانشگاه حسابداری نبوده، اما با گذارندن یک دوره آموزشی خارج از دانشگاه در کنار کسب تجربه عملی، در حال حاضر به عنوان یک حسابدار یا حتی مدیر مالی موفق هستند.

بنابراین داشتن مدرک دانشگاهی، برای موفقیت شغلی در حوزه مالی نه خیلی شرط لازم است و نه ابداً شرط کافی.

چه باید کرد؟

شما به عنوان یک دانشجوی حسابداری، باید در دوران دانشجویی به موازات درس خواندن، سعی کنید تجریه و مهارتهای لازم برای محیط کار را بدست آورید. در این نویسه، قصد دارم به برخی روشها اشاره کنم.

1- از فرصت های کارآموزی نهایت استفاده را ببرید.
تجربه کارآموزی در دوره دانشجویی، نه تنها به یادگیری مهارت های تخصصی مورد نیاز کمک می کند، بلکه برای افزایش مهارت های نرم مثل کنترل استرس، مدیریت تعامل با همکاران، قدرت مذاکره و موارد مهمی از این دست نیز مؤثر است.

نکته مهم این است که تا وقتی کارآموزی کنید که به درس شما لطمه وارد نشود و از صرف وقت در محیط کارآموزی، چیز جدیدی یاد بگیرید. دقت کنید که کارآموزی با بیگاری متفاوت است، بنابراین در انتخاب شرکت یا سازمانی که برای کارآموزی مراجعه می کنید، دقت کنید که آنها دقیقاً از شما چه می خواهند و چه فرصت های کسب تجربه و یادگیری در انتظار شما خواهد بود.

برای پیدا کردن فرصت های کارآموزی، چند راه وجود دارد:

الف) مراجعه به مدیر گروه و اساتید حسابداری دانشکده: معمولاً اساتید حسابداری به دلیل ارتباطات کاری که دارند، شرکت ها برای درخواست نیروی کار و دانشجویان برای پیدا کردن کار به ایشان مراجعه می کنند. بعضاً در تابلوی اعلانات دانشکده نیز، نامه های درخواست نیروی کار از طرف سازمانها و شرکتها نصب می شود.

ب) استفاده از سامانه های کاریابی: خداروشکر، سامانه های مختلفی برای تسهیل پیدا کردن کار و کارآموزی راه اندازی شده که خوباش ایناست:

تلنت کوچ (TalentCoach)
جاب ویژن (Job Vision)

ج) مراجعه به مدرسان حرفه: مدرسان حسابداری شاغل در حرفه که با انجمن های حرفه ای مثل جامعه حسابداران رسمی یا انجمن حسابداران خبره همکاری دارند، فرصت های کاری زیادی در دست و بالشان هست که بعضاً از طریق پیج شخصی خود در اینستاگرام یا کانال تلگرامی خود اطلاع رسانی می کنند. خوب است پیج یا کانال اینگونه افراد را پیدا کنید و عضو بشید.

2- در دوره های آموزشی کاربردی شرکت کنید: انجمن های علمی دانشجویی حسابداری در دانشگاه محل تحصیل شما یا سایر دانشگاهها، با دعوت از شاغلان حرفه ای، بعضاً دوره های مفیدی در زمینه موضوعات کاربردی حسابداری برگزار می کنند. سعی کنید کانال تلگرام انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های خوب را پیدا کنید و عضو بشید تا از اخبار و اطلاعیه های مربوط به این دوره ها مطلع شوید.

همچنین مراکز آموزش وابسته به انجمن های حرفه ای مثل مرکز آموزش حسابداران رسمی (ماحر) و مرکز آموزش حسابداران خبره (پکت) دوره های مختصر و مفیدی برگزار می کنند که بسیار مفید است و در کنار استفاده از مطالب آموزشی دوره، فرصتی فراهم می شود تا با مدرس دوره و سایر شرکت کنندگان نیز آشنا بشوید و ارتباطات خودتون رو بیشتر کنید که خیلی بدرد میخورد.

معرفی کتاب: چگونه شغل دلخواه‌مان را پیدا کنیم

در کنار مواردی که در بالا اشاره شد، مطالعه کتابهای مفید (نه هر کتابی) برای درک بهتر چیستی شغل و چگونگی یافتن شغل مناسب، ضروری است. انتخاب شغل مثل انتخاب همسر :)، یک انتخاب چندوجهی است، از بعد اقتصادی آن که بگذریم، ابعاد روانی و اجتماعی مهمی دارد که مطالعه کردن کتابهای خوب در کنار کسب تجربه می تواند شمارا نسبت به همه این ابعاد هوشیارتر نماید.

کتاب «چگونه شغل دلخواه‌مان را پیدا کنیم» از انتشارات هنوز، کتابی است که به طور مختصر و مفید، مطالب خوبی در این زمینه بیان کرده است و مطالعه آنرا توصیه میکنم.

دکتر امیر مرادی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *