زبان فارسی، زبان مادری است و شناسنامه و هویت ما بدان وابسته است. اگر در گفتار و نوشتار، به ویژه در فضای علمی و دانشگاهی، از آن استفاده نکنیم، کم کم جای خود را به زبانهای دیگر خواهد داد. شوربختانه، بسیاری از دانشگاهیان، دانسته یا ندانسته از واژگان انگلیسی یا عربی در گفتار و نوشتار علمی خود استفاده می کنند در حالیکه معادلهای فارسی مناسب برای آن واژگان وجود دارد. از واژگان انگلیسی گاهی با هدف نشان دادن برتری دانشی استفاده می شود در حالیکه بنظر میرسد نشانه ناتوانی در بکاربردن واژگان زیبای فارسی است.

به همین دلیل، یکی از بایسته های نگارش پایان نامه و مقاله، بر اساس دستورالعملهای رسمی که توسط دانشگاهها و مجلات علمی تعیین شده است، استفاده از واژگان فارسی به جای واژگان انگلیسی و دیگر زبانها است. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مسئولیت معادل گزینی واژگان را بر عهده دارد و شما می توانید با مراجعه به آدرس های زیر، معادل فارسی واژه موردنظر را پیدا کنید و از آن در نوشته های علمی خود استفاده کنید.

جستجوی واژه مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سامانه واژه یار فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دکتر امیر مرادی

تا حالا برای یک سفر تفریحی، به آژانس های گردشگری مراجعه کرده اید؟ کارشناسان آژانس، تورهای مختلفی را به شما پیشنهاد می کنند. هر تور، در واقع برنامه یک سفر است که به شما اطلاعاتی راجع به مدت سفر، هزینه های سفر، شهر مقصد، هتل، شیوه سفر (هوایی یا زمینی یا …) و سایر شرایط و اطلاعات لازم راجع به آن برنامه را در اختیار شما قرار می دهد.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا ببینید کدام تور برای شما مناسب و آیا به هزینه اش می ارزد یا خیر، تا نهایتاً نسبت به انتخاب یک تور مسافرتی اقدام کنید.

پژوهش هم تقریباً از تمام جهات، مشابه یک سفر است. مبدا و مقصد دارد، هدف دارد، راه و روش دارد، شرایط و محدودیت های مخلتفی دارد.

پس مشابه یک برنامه سفر تفریحی که در مثال بالا اشاره شد، پژوهش هم به یک برنامه از قبل تعیین شده نیاز دارد که بدان پیشنهاده یا پروپوزال (research proposal) می گویند. بعضی هم بدان طرح پژوهش (research design) می گویند که البته طرح پژوهش، با جزیئات بیشتری اطلاعات مربوطه به پژوهشی که قرار است انجام شود را در خود جای می دهد و اساساً مخاطب آن شخص پژوهشگر است. اما پروپوزال معمولاً برای اطلاع اشخاصی بجز پژوهشگر (مثلاً سازمانی که قرار است پژوهش برای آن انجام شود، یا دانشکده محل تحصیل که قرار است پایان نامه خود را با تایید آنها انجام دهیم) تهیه و ارائه می شود.

اما به طور به طور ساده و خلاصه، یک پیشنهاده، سندی است که در آن تلاش می کنیم به صورت مستدل (با منطق و دلیل) و مستند (با شواهد و اطلاعات) به این سوالات پاسخ دهیم:

اولاً، قرار است چه پژوهشی انجام شود؟ به عبارتی،موضوع و هدف از انجام پژوهش چیست؟ (Waht?)

ثانیاً، چه ضرورت و اهمیتی برای انجام این پژوهش وجود دارد؟ (Why?)

آیا دیگران، قبل از ما چنین پژوهشی را انجام داده اند؟ اگر آری، تفاوت کار آنها با ما در چیست؟

ثالثاً، ما از چه روشی و با چه ابزاری قرار است این پژوهش را انجام دهیم؟ و چه شرایط و محدودیتهایی دارد؟ (How?)

در چه موقعیت و شرایط مکانی و زمانی، پژوهش اجرا خواهد شد؟ (Where? and When?)

بعد از این آشنایی مقدماتی، توضیحات بیشتر در خصوص بخش های مختلف سند پیشنهاده را می توانید در دو منبع زیر بررسی کنید:

آشنایی با پیشنهاده و راهنمای نگارش – دانشگاه کالیفرنیا جنوبی امریکا

آشنایی با پیشنهاده و راهنمای نگارش – دانشگاه موناش استرالیا

همچنین برای یادگیری شیوه نگارش پیشنهاده، توصیه می شود آموزش تصویری که به همت دکتر وحید منتی، عضو هیأت علمی گروه حسابداری دانشگاه شهید بهشتی تهیه شده، ملاحظه فرمایید:

آشنایی با پیشنهاده و راهنمای نگارش دکتر وحید منتی

دکتر امیر مرادی

بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی حسابداری به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد که برای اولین بار قرار است به نگارش پایان نامه بپردازند، آگاهی کافی از چند و چون نگارش پایان نامه و تنظیم محتوا و شکل آن ندارند. این در حالی است که بهترین پژوهش ها، اگر به درستی ارائه نشود، فایده ای ندارد و از نظر داوران به عنوان یک امتیاز منفی محسوب می شود.

نه تنها طراحی و اجرای یک پژوهش خوب، بلکه همچنین، نگارش یک گزارش پژوهشی، خواه پایان نامه و رساله، خواه مقاله ژورنالی، نیازمند آگاهی از اصول و روشهای لازم و رعایت قواعد مربوطه است.

در این پست، به معرفی سامانه راه، به عنوان یکی از بهترین منابع اینترنتی در خصوص آموزش شیوه نگارش پایان نامه و رساله می پردازیم که با استفاده از مطالب و ابزارهای آن، نیازی به هیچ منبع دیگری نخواهید داشت.

راهنمای نگارش پایان‌نامه و رساله (راه) که به سفارش و با نظارت دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی (معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری) درست شده است، یک شیوه یک‌سان، جامع، و بروز در دسترس همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی کشور می‌گذارد که با پیروی از آن، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های یک‌دستی نوشته شوند.

برای دسترسی به این شیوه نامه، می توانید از منوی اصلی وبسایت راه، گزینه «تمام متن» را انتخاب کنید.

افزون بر راهنمای نگارش، «تمپلت»‌های واژه‌پرداز «Word» در دسترس گذارده شده‌اند که دانشجویان بتوانند با دریافت آنها کار نگارش را آسان‌تر انجام دهند. این تمپلت ها در صفحه نخست وبسایت و در قسمت بالا سمت چپ به تفکیک نسخه های مختلف نرم افزار Word و نیز به تفکیک پایان نامه ارشد و رساله دکتری قابل دانلود است.

در کنار این‌ها، منابع و پیوندهای بسیاری نیز که در نگارش پایان‌نامه و رساله کاربرد دارند،‌ در این پایگاه آمده‌اند.

دکتر امیر مرادی

پژوهش‌کار سامانه صفر تا صد پژوهش است برای تمام کسانی که به نوعی درگیر پژوهش، داوری پژوهش، راهنمایی پژوهش، نشر پژوهش و یا تجاری‌سازی پژوهش هستند.

آموزش‌های این سامانه با طیف متنوعی از منابع و نمونه‌های مفید پشتیبانی شده‌اند. این، امکان یادگیری و آموزش پژوهش را در یک ایستگاه فراهم می‌‌آورد.

به دانشجویان عزیز توصیه می‌کنم، حتماً از محتوا و امکانات این سامانه بازدید و استفاده فرمایند.

نشانی سامانه پژوهشکار:
https://research.irandoc.ac.ir/

دکتر امیر مرادی